W szczytowym okresie letnim, między czerwcem a końcem sierpnia, prawdopodobnie pojawi się mnóstwo wniosków o urlop roczny. W miesiącach poprzedzających ten szczyt, wnioski te bez wątpienia będą piętrzyć się na biurku Twojego kierownika!

To normalne, że pracownicy chcą spędzić czas z rodziną w miesiącach letnich i wyjechać w cieplejsze miejsce, jednak ważne jest również, aby upewnić się, że biuro letnie jest odpowiednio obsadzone.

Jak więc można przyjąć jak najwięcej wniosków o coroczny urlop, nie zaburzając przy tym wydajności biura?

Zwróć uwagę na to, ile osób ma wolne w tym samym czasie

Upewnij się, że ustawiłeś arkusz kalkulacyjny lub ręczny zapis, aby zaznaczyć czas, który już zatwierdziłeś. Upewnij się, że tylko określona liczba osób ma wolne w jednym czasie. Konkretna liczba zależy od wielkości biura i liczby stanowisk, które trzeba obsadzić, ale można ją ustalić z wyprzedzeniem i upewnić się, że się jej trzymamy.

Zachęcaj pracowników do podejmowania decyzji między sobą

Pracownicy, którzy pracują razem i nawzajem się osłaniają, mogą być zachęcani do przedyskutowania corocznego urlopu między sobą i zapewnienia, że każdy dostanie przynajmniej część czasu, który chce. W razie jakichkolwiek konfliktów lub problemów z tym związanych, kierownik powinien wkroczyć i rozwiązać je za nich.

Jednak w większości przypadków ludzie będą mogli odbyć nieformalną rozmowę przy nowoczesnym stole w sali konferencyjnej i ustalić, kto i kiedy może mieć wolne. W ten sposób każdy dostanie trochę czasu, na który ma ochotę.

Upewnij się, że kluczowe stanowiska są zawsze obsadzone

Choć każde stanowisko jest ważne, na niektórych z nich musi być zatrudniona odpowiednia osoba, np. na recepcji. Upewnij się, że masz więcej niż jednego pracownika, który może zastąpić recepcjonistę w okresie rocznego urlopu i choroby, a także, że masz zaplecze na wypadek, gdyby ta osoba również miała wolne. W przypadku innych kluczowych ról, upewnij się, że masz również dużo rezerwowych.

Usprawnienie pracy w okresie wzmożonego urlopu rocznego

W miarę możliwości trzymaj się podstawowych funkcji, aby wszystko ładnie się kręciło w czasie pracowitych okresów rocznych urlopów. Kiedy wszyscy wrócą do pracy i nadejdą jesienne miesiące, możesz wrócić do pchania się do przodu i zwiększania wydajności.