Czy Twoja firma posiada misję firmy?

Jeśli nie, być może nadszedł czas, aby ją zaprojektować.

Prowadzenie firmy to niełatwy wyczyn i musi być coś lub ktoś, kto utrzyma wszystko na właściwym torze, nie pozwalając, aby wszystko odbiegło od pierwotnej wizji tego, co firma chce osiągnąć. Bez czegoś statycznego, takiego jak to, bardzo łatwo jest "zejść na drugi plan" i skończyć gdzieś zupełnie inaczej.

Deklaracja misji spełnia to zadanie, podobnie jak jej rodzeństwo - deklaracja wizji.

Co to jest deklaracja misji?

Deklaracja misji i deklaracja wizji różnią się od siebie, ale działają równolegle.

Obejrzyj ten film, który przedstawia oba te stwierdzenia w nieco bardziej szczegółowy sposób.

Jak widzisz, deklaracja misji w zasadzie mówi ci o powodach, dla których twoja firma istnieje. Jest to coś, co przypomina Ci o Twoich korzeniach, o Twojej racji bytu. Wiele firm włącza to do swojego współczesnego projektu biura, umieszczając misję firmy na tablicy na ścianie lub nawet w postaci dużego cytatu na ścianie.

Obok misji, wizja określa, co firma chce osiągnąć i czym ma nadzieję się stać w przyszłości. Wizja łączy się z misją, niemalże jako jej kontynuacja, i składa się z celów i zadań.

Jak wspomniano w filmie, cele to rzeczy, które chcesz osiągnąć, np. chcesz być liderem na rynku, a cele to rzeczy, które musisz zrobić, aby osiągnąć ten cel.

Deklaracja misji jest ważniejsza niż możesz sobie zdawać sprawę. To nie tylko kilka słów, które dobrze brzmią i robią wrażenie na gościach, to coś, co sprawia, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Przypomina kierownictwu i pracownikom o tym, czym jest firma, co to o co chodzi w firmie, po co została stworzona i co reprezentuje.

Oczywiście, powinieneś upewnić się, że meble biurowe i ogólny projekt odzwierciedlają tożsamość Twojej marki i misję firmy. Robiąc to, wszystko ciągnie się w ttym samym kierunku, bez zamieszania dla odwiedzających przestrzeń lub pracowników w nim.

Utrzymanie Cię na właściwym torze jako firmy

W dzisiejszych czasach w świecie biznesu dzieje się tak wiele, że łatwo jest zboczyć z kursu. Firma, która zaczyna z dobrymi intencjami, może znaleźć się na uboczu przez big-money deals, które nie necessarily które niekoniecznie odzwierciedlają to, kim byli na początku. Choć oczywiście może to być kuszące, ważne jest, aby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji upewnić się, że wybór, o którym myślisz, jest zgodny z twoją misją i tym, czym naprawdę jest twoja firma. Jeśli tak nie jest, nie rób tego. To takie proste.

Deklaracja misji może również przyciągnąć wszystkich do krzeseł biurowych i sprawić, że wszyscy będą pracować w tym samym kierunku. Łagodzi to nieporozumienia, tworzy cel, do którego należy dążyć, a także pokazuje klientom, o co ci chodzi.

Pozostanie wiernym swojej misji zapewni, że Twoja firma nie zapomni o swoich korzeniach, głównych celach i o tym, po co została stworzona w pierwszej kolejności. W przyszłości, gdy praca będzie się zmieniać, być może wraz z rozwojem sztucznej inteligencji (AI) lub innych form technologii, Twoja misja będzie, ponownie, utrzymywać Cię zakotwiczoną w swoich pierwotnych celach na samym początku.

Oczywiście, wiele firm dywersyfikuje i zmienia swoją taktykę, co oznacza lekkie zboczenie z kursu. To dobrze, ale zawsze upewnij się, że podejmowane decyzje nadal zmierzają do tego samego, pierwotnego celu. To, jak do niego dotrzesz, może się zmienić, a prawdopodobieństwo, że wizja ulegnie zmianie, jest znacznie większe niż większa misja. Po prostu upewnij się, że cokolwiek robisz i jakkolwiek to robisz, nie zbaczasz zbyt daleko od ścieżki, którą wyznaczyłeś na początku.